fbpx

ÍGY LEHET TÖBB PÉNZED A LAKÁSHITEL TÖRLESZTÉSRE – NE HAGYD KI!

Lakáshitelt törlesztesz, és jól jönne hozzá némi anyagi támogatás? Akkor fizesd hiteled egy részét egészségpénztáron keresztül! 

Így évente akár 52 ezer Ft pluszforrásod keletkezhet

hiszen a pénztárban „megforgatott” pénz jelentősen gyarapodhat! Ezt a plusz bevételt pedig felhasználhatod például hiteled törlesztésére.

Az egészségpénztári megtakarítást nem csupán gyógyszerekre és orvosi szolgáltatásokra használhatod fel, hanem lakáscélú jelzáloghitel törlesztésére is! És hogy miért jó ez neked? Mert az egészségszámlára befizetett összeg közel 20%-át visszakaphatod! Pénztártagként tehát gyarapodik a forrásod. Mutatjuk, hogyan.

A támogatást kétféleképpen vehető igénybe, melyet a Pénztár utalhatja:

1. közvetlenül a saját lakossági folyószámládra – miután igazoltad az adott havi hiteltörlesztés megfizetését (a számlakivonat/hitelintézet igazolás és a pénztári igénylőlap beküldésével, minden hónapban), vagy

2. a hitelszámládra (a hitelt folyósító pénzintézet számlaszámára) – havi igazolás nélkül, automatikusan törlesztve ezzel hiteledet, előtörlesztésként vagy a havi törlesztés részeként.

A támogatás az alábbi esetekben vehető igénybe:

Névtelen terv (22)
  • 180 napja rendelkezésre álló egyenleg terhére igénybe vehető szolgáltatás
  • a támogatást csak Pénztártag igényelheti, aki a hitelt fizeti (adós, adóstárs)
  • jelzálog alapú lakásvásárlási hitel
  • jelzálog alapú lakásfelújítási hitel
  • jelzálog alapú lakásépítési hitel
  • munkáltatói jelzáloghitel lakásvásárlásra banki közreműködéssel
  • munkáltatói jelzáloghitel lakásfelújításra banki közreműködéssel
  • munkáltatói jelzáloghitel lakásépítésre banki közreműködéssel
Névtelen terv (22)
  • Lakástakarékkal kombinált jelzáloghitel lakásvásárlásra, felújításra vagy építésre
  • havi összege legfeljebb a tárgyév első napján érvényes havi minimálbér 15 százaléka lehet (2022-ben: 30 ezer Ft/hó), de maximum a hitelre kifizetett törlesztő részlet összege. (Amennyiben havi 30 ezer forintot törlesztenél egészségszámládról, úgy legalább 32 100 forinttal töltsd fel azt.*)

* A befizetést működési költség levonás terheli.

Névtelen terv (21)

• pénztártag kedvezményezettje nem igényelheti
• szabadfelhasználású jelzáloghitel
• személyi kölcsön
• lakástakarék

Így élhetsz a lehetőséggel:

Ha még nem vagy tag, akkor lépj be a Pénztárba! 

Kezd el befizetni a pénztári számládra, hiszen a felhasználható összegnek 180 napig várakoznia kell a számlán a kifizetés előtt. 

Igényeld a támogatást! 

P É L D Á K

Ha most lépsz be a pénztárba

Leendő pénztártagunk márciusban vásárolja meg élete első saját lakását, amihez lakáshitelt vesz fel. Épp mostanában hallott róla, hogy megéri egészségpénztári számlán keresztül törleszteni a hitel egy részét (maximum 30 ezer forintot), hiszen így jövő év elején több mint 44 ezer forinttal növelheti forrását, a következő évben pedig akár már 52 ezer forinttal (a törlesztéshez feltöltött összegek után igényelhető adó-visszatérítésnek köszönhetően).

Ezért nekifogott a kalkulációnak, hogy pontosan lássa, mikor mennyivel töltse fel egészségpénztári számláját ahhoz, hogy a lehető leghamarabb és a legnagyobb mértékben élhessen a jelzáloghitel támogatás lehetőségével.

Pénztártagunk terve:

Március

  • Felveszem a lakáshitelt, amit 50 ezer forintos havi részlettel törlesztek.
  • Belépek az Egészségpénztárba, hogy mielőbb igényelhessem majd a lakáshitel támogatást. (Ezt 3 hónap múlva tehetem meg, hiszen igazolnom kell 3 havi törlesztést.)
  • Feltöltöm egészségpénztári számlámat 38 000 forinttal a belépés után, hogy fedezze a belépési- és kártyaköltségeket, valamint a majdani első hitel törlesztőrészletet, amit 180 nap múlva fizethetek pénztári számlámról, addig várakoznia kell az összegnek (ez jelenleg 30 ezer Ft az aktuális minimálbér miatt – annak 15 százaléka számolandó).
 

Április

  • Innentől fogva havonta 32 100 forinttal töltöm fel pénztári számlámat, hogy fedezze majd a további törlesztőrészleteket és a működési költséget (ami 6,5%).
 

Június

Letelt a 3 hónap a lakáshitel folyósításától számítva, így igényelhetem az egészségpénztárnál a lakáshitel támogatást. (Választhatok, hogy a támogatás utalását a lakossági folyószámlámra kérem vagy a hitelt folyósító pénzintézet részére. Az előbbi mellett döntöttem.)

  • Ehhez benyújtom a Pénztárhoz:

    – a támogatást igénylő pénztári nyomtatványt,
    – a hitelszerződés másolatát,
    – és a hitelintézet igazolását a 3 havi törlesztőrészlet összegéről (egyedi igazolás vagy bankszámla kivonat).

Július

  • Mivel folyószámlámra kértem a támogatás utalását, így elengedhetetlen a törlesztés folyamatos igazolása. Ezért, ettől kezdve minden hónapban beküldöm a Pénztárhoz:

    – a törlesztés megtörténtét igazoló bankszámlakivonatot,
    – és a korábbi igénylőlapot.

(Ha egyenesen a hitelintézetnek kértem volna, úgy az intézettel kellene egyeztetnem, hogy az átutalt összeg az előtörlesztés vagy a havi törlesztés része).

Szeptember

  • Kezdetét veszi a várva várt időszak: letelik a 180 napos várakozási idő, azaz elkezdhetem felhasználni egészségpénztári egyenlegemet a hitel törlesztéséhez → a Pénztár kifizeti az első részletet folyószámlámra és innentől kezdve már havonta utalja a 30 ezer forintot.
 

December

  • Összegzés év végén: mennyi adó-visszatérítést igényelhetek majd bevallásomon keresztül? Mivel idén összesen közel 327 ezer forintot töltöttem fel pénztári számlámra, így ennek a 20 százalékát igényelhetem vissza hamarosan, azaz több mint 65 ezer forintot.
 

Január

  • Év elején várhatóan emelkedik a minimálbér, ezáltal megnő a Pénztár által kifizethető törlesztőrészlet összege is (hiszen annak 15 százaléka számolandó). Mivel esetemben havonta összesen 50 ezer Ft a törlesztőrészlet, így megemelkedhet a pénztári számláról fizethető részlet és ezentúl már nagyobb összeget törlesztek havonta az egészségpénztári számlámról.
 

Március 15.

  • A NAV elkészíti az adóbevallásomat, amin bejelölöm, hogy az  Egészségpénztárba kérem az adó-visszatérítést.
 

Április 15.

  • Megkapom az adó-visszatérítést pénztári számlámra, amit újra felhasználhatok egészségügyi kiadások, vagy akár önsegélyező szolgáltatások esetén is – ráadásul az adó-visszatérítés összegét azonnal felhasználhatom, 180 napos várakozási idő nélkül.

Ha már pénztártag vagy (és rendelkezel önsegélyező egyenleggel)

Pénztártagunk márciusban vásárolja meg élete első saját lakását, amihez lakáshitelt vesz fel. Már évek óta tagja az Egészségpénztárnak, rendszeresen feltölti pénztári számláját és rendezi innen egészségügyi kiadásait, hogy minden évben visszaigényelhesse bevallásában a 20% adó-visszatérítést (a pénztári befizetés után). Azonban önsegélyező szolgáltatást még sosem vett igénybe.

Rémlett neki, hogy lakáshitel is törleszthető egészségpénztári számlán keresztül, így megnézte az önsegélyező szolgáltatások listáját. Meg is találta a „Lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása” szolgáltatást, mely révén havi 30 ezer forintot törleszthet pénztári számláján keresztül, ami jövő év elején 54 ezer Ft plusz forrást jelenthet számára, a következő (teljes) évben pedig már 65 ezer forintot (az adó-visszatérítés által).

Gyorsan felhívta az ügyfélszolgálatot, hogy egyeztesse az igénylés és az igénybevétel menetét, így máris átlátta a folyamatot:

Március

  • Felveszem a lakáshitelt, amit 50 ezer forintos havi részlettel törlesztek.
  • A lakáshitel támogatást 3 hónap múlva igényelhetem a Pénztárnál, hiszen igazolnom kell 3 havi törlesztést.
  • A lakáshitel támogatás feltétele, hogy a pénztári egyenlegem legalább 180 napja elérhető legyen a számlámon. Mivel egyenlegemből 150 ezer forintot már több mint 180 napja fizettem be, így ezt fel is használhatom majd a hiteltörlesztéshez, az említett 3 hónap múlva. 
  • Viszont arra is gondolnom kell, hogy egyszer elfogy ez a felhasználható keret (márpedig a támogatáshoz 180 napos egyenleg szükséges), illetve szeretném, hogy egyéb (egészségügyi) kiadás esetén is költhessek egészségpénztári számlámról, így innentől fogva havonta legalább 40 ezer forinttal feltöltöm azt, hogy biztosan fedezze a törlesztőrészleteket a hiteltörlesztés során és a működési költséget (ami 6,5%), és hogy legyen megtakarításom az egészségügyi kiadásaimra is. A lakáshitel támogatás összege jelenleg legfeljebb 30 ezer Ft lehet, ami az aktuális minimálbér 15 százaléka.)

Június

  • Ekkor telik le a 3 hónap a lakáshitel folyósításától számítva, így igényelhetem az egészségpénztárnál a lakáshitel támogatást. (Választhatok, hogy a támogatás utalását a lakossági folyószámlámra kérem vagy a hitelt folyósító pénzintézet részére. Az utóbbi mellett döntöttem, amit minden hónap 20-25-e között folyósítanak majd.)

    Ehhez az alábbiakat kell benyújtanom a Pénztárhoz:

    – a támogatást igénylő pénztári nyomtatványt,
    – a hitelszerződés másolatát,
    – és a hitelintézet igazolását a 3 havi törlesztőrészlet összegéről (egyedi igazolás vagy bankszámla kivonat).

  • Mivel a támogatást a hitelt folyósító pénzintézet részére kérem utalni (nem pedig lakossági folyószámlámra), így az igénylés előtt egyeztetnem kell a pénzintézettel, hogy a Pénztár által utalt összeg a havi törlesztés vagy az előtörlesztés része legyen.

(Ha a folyószámlámra kérném az utalást, akkor minden hónapban be kellene küldenem a Pénztárba a törlesztés megtörténtét igazoló bankszámlakivonatot és a korábbi igénylőlapot.)

  • Az igénylés után 25 munkanapon belül a Pénztár kifizeti az első részletet a hitelt folyósító pénzintézetnek és innentől kezdve már havonta utalja a 30 ezer forintot.

 

December

  • Összegzés év végén: mennyi adó-visszatérítést igényelhetek majd bevallásomon keresztül? Mivel idén 400 ezer forintot (márciustól havi 40 ezer) töltöttem fel pénztári számlámra, így ennek a 20 százalékát igényelhetem vissza hamarosan, azaz 80 ezer forintot.

 

Január

  • Év elején várhatóan emelkedik a minimálbér, ezáltal megnő a Pénztár által kifizethető törlesztőrészlet összege is (hiszen annak 15 százaléka számolandó). Mivel esetemben havonta összesen 50 ezer Ft a törlesztőrészlet, így megemelkedhet a pénztári számláról fizethető részlet és ezentúl már nagyobb összeget törlesztek havonta az egészségpénztári számlámról.

Március 15.

  • A NAV elkészíti az adóbevallásomat, amin bejelölöm, hogy az  Egészségpénztárba kérem az adó-visszatérítést.

Április 15.

  • Megkapom az adó-visszatérítést pénztári számlámra, amit újra felhasználhatok egészségügyi kiadások, vagy akár önsegélyező szolgáltatások esetén is – ráadásul az adó-visszatérítés összege azonnal felhasználható, 180 napos várakozási idő nélkül.

Ha a férj és feleség (adós és adóstárs) együtt törlesztenek hitelt és mindketten igényelnek támogatást

Anikó és András férj és feleség. Tavaly elhatározták, hogy idén közös lakást vásárolnak, közös hitelből. Ezért gyorsan beléptek az  Egészségpénztárba, mert ismerőseiktől hallották, hogy a hiteltörlesztőknek is megéri a pénztártagság. Hiszen visszakaphatják az egészségszámlára befizetett megtakarításuk 20%-át, egyenlegükből pedig lakáshitelüket is törleszthetik.

A megtakarítás tervezéséhez az ügyfélszolgálat segítségét is kérték. Megtudták, hogy mindketten, külön-külön is felvehetik egészségszámlájukról a lakáshitel támogatás maximális összegét (ami max. 30 ezer Ft/fő/hó, de legfeljebb a törlesztőrészlet fele), de ehhez mielőbb be kell fizetniük számlájukra, a 180 napos várakozási idő miatt.

Terveiknek megfelelően idén fel is vették hitelüket, amit részben egészségszámlájukról törlesztenek:

 

2021 szeptember

  • Anikó és András is belép az Egészségpénztárba. András bankszámlájához beállítják a csoportos beszedéses befizetést, ahonnan havonta automatikusan 35-35 ezer forintot fizetnek be egészségszámláikra, hogy a majdani hiteltámogatást és akár gyógyszereiket is fedezze egyenlegük.

 

2022 január

  • Felveszik közös lakáshitelüket, mint adós és adóstárs. Ennek havi törlesztőrészlete 100 ezer Ft összesen.
  • A pénztári lakáshitel támogatást 3 hónap múlva igényelhetik, mert igazolniuk kell 3 havi törlesztést.

 

2022 április

  • Mindketten igénylik a lakáshitel támogatást az  Egészségpénztárnál, hiszen már minden adott hozzá:
    • a benyújtandó dokumentumok (3 havi igazolás a törlesztésről, hitelszerződés másolat, pénztári igénylőlap, nyilatkozat házassági vagyonközösségükről – mindketten benyújtják a Pénztárhoz e dokumentumokat),
    • és a 180 napos egyenleg is.
  • A támogatás maximális összege ekkor 30 ezer Ft (az aktuális minimálbér 15%-a, de ezen belül is legfeljebb a fejenkénti törlesztőrészlet kérhető támogatásként). Ezt az összeget Anikó és András is igényelheti támogatásként (hiszen ennél több a fejenkénti törlesztőjük).
  • A támogatás utalását a hitelt folyósító pénzintézet részére kérik, a havi törlesztés részeként. Egyszerűséget jelent ugyanis számukra, hogy így csak egy teendőjük marad: egyeztetni ezt a pénzintézettel. (Kérhetnék az utalást saját lakossági folyószámlájukra is, de akkor havonta kellene igazolniuk a törlesztést a Pénztárnak.)

 

2022 május

  • Az igénylés után 25 munkanapon belül a Pénztár kifizeti az első részletet a hitelt folyósító pénzintézetnek, és innentől kezdve havonta utalja a 30 ezer forintot.
    A törlesztőrészletük felét tehát egészségszámlájukról rendezik, másik felét pedig egyéni úton.
  • András tovább folytatja a csoportos befizetéseket, hogy mindig legyen kellő egészségpénztári egyenlegük a hiteltörlesztésre.
  • Adóbevallásukban megjelölik, hogy az  Egészségszámlájukra kérik az adó-visszatérítést. Hála a tagságuknak fejenként 28 ezer forintot kapnak vissza megtakarításuk után (ami a tavalyi 140 ezer Ft befizetésük 20 százaléka). Ezt orvosi vizsgálatokra fordítják. A következő évben pedig még több adó-visszatérítéssel kalkulálhatnak, hiszen a több, teljes éves megtakarítás után az adó-visszatérítés is arányosan nő (fejenként 420 ezer Ft befizetése után 84 ezer Ft adó-visszatérítés igényelhető). Akkor új memória matracot vesznek majd a pluszforrásból.

Mire használható még az Egészségpénztár?

Egészségügyi ellátások, Egészségügyi termékek

Gyermekvállalás, Életvitel

Megélhetés 

Megváltozott egészségügyi állapotú személyek, Egészségbiztosítás 

Elszámolható, de adóköteles szolgáltatások